Ubytování v Orlických horách | Pevnost Hanička
Dělostřelecká pevnost Hanička patří do systému předválečného hraničního opevněné vybudovaného v letech 1935 – 38 na obranu před nacistickým Německem. Nachází se nedaleko stejnojmenné osady u státní hranice s Polskou republikou. V roce 2007 byla pevnost Hanička vyhlášena technickou kulturní památkou.
Pevnostní komplex se skládá z 6 bojových objektů na povrchu, které jsou v podzemí propojeny stovkami metrů chodeb a sálů.
Od roku 1975 do roku 1995 byla Hanička veřejnosti nepřístupná, protože v ní Federální ministerstvo vnitra budovalo protiatomové válečné stanoviště Kahan (krycí název), které mělo zabezpečit přežití několika vyvoleným. Podzemí bylo upraveno a vybaveno moderní technologií jako je např. strojovna s agregáty na výrobu elektrické energie, úpravna vody, místnosti pro osádku atd.

V současné době je již pevnost Hanička přístupná veřejnosti jako muzeum od května do října. Muzeum nabízí nejen prohlídku upravené tvrze, ale i stálou expozici bojové techniky, zbraní a výstroje. Prohlídka pevnosti trvá asi 80 minut.
Pevnost Hanička je přístupná ze záchytného parkoviště z osady Hanička po červené turistické značce směr Anenský vrch přes území Chráněné krajinné oblasti Orlické hory. Cesta trvá cca 30 min a vede lesem s mírným stoupáním. 

Pevnost Hanička - Web: www.hanicka.cz


 

Opevněný srub nedaleko Haničky
 
Ukázka protitankových zátarasů